Studenci czy rodzina – komu lepiej wynajmować mieszkanie?

Masz już lokum, z którego pragniesz czerpać zysk. Teraz musisz zdecydować, komu je udostępnić — rodzinom, singlom, studentom? Każda z tych grup docelowych ma swoją charakterystykę i wymagania. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, którą wybrać.

Na początek rodzice

Jeśli zależy Ci na pewnym dochodzie przez dłuższy czas, zdecyduj się na wynajem mieszkania rodzinom, szczególnie tym, które mają już dzieci. Tacy najemcy bardzo rzadko spóźniają się z uiszczaniem opłat za czynsz i zajmują Twoją przestrzeń przez rok lub dłużej. Dłuższy okres wynajmu na kilka powodów:

  • wiele elementów wyposażenia — nowe meble dla dzieci, szafki czy zabawki gromadzą się przez wiele miesięcy, przez co ciężko je później przenieść w nowe miejsce,
  • zdolność kredytowa — rodziny wynajmują mieszkanie, by zdobyć zdolność kredytową, co wymaga czasu,
  • oszczędności — decydują się na wynajem tańszej przestrzeni, by zaoszczędzić i kupić własne lokum Tak samo, jak w przypadku starania się o zdolność kredytową, jest to przedsięwzięcie wymagające czasu.

Mieszkanie na wymiar

Ta grupa docelowa ma duże wymagania. Mieszkanie musi być wystarczająco obszerne i funkcjonalne, by można było w nim wygodnie żyć z dziećmi, dobrze skomunikowane z przedszkolem czy szkołą, a do tego mieć miejsce parkingowe, żeby zapracowani rodzice nie musieli każdego dnia tracić czasu na to, by zaparkować auto.

Przestrzeń do życia w pojedynkę

Mieszkania na wynajem dla singli nie muszą mieć tak dużego metrażu, jak te przeznaczone dla rodzin. Bliskość żłobka, przedszkola czy szkoły nie też znaczenia. Dla takich osób ważniejsze jest dobre skomunikowanie lokum z centrum miasta czy dostęp do miejsca parkingowego.

A co ze studentami?

Grupą, która stanowi największe wyzwanie dla wynajmującego, są bez wątpienia studenci. Częste imprezy, przeprowadzki czy goście, którzy zatrzymują się na dłużej, przyczyniają się do zaniedbań i zniszczeń na terenie lokum. Dlatego, kiedy chcesz udostępnić studentom swoją przestrzeń, użyj tańszych materiałów do jej wyposażenia i nastaw się na częste zmiany wynajmujących. W ten sposób nie narazisz się na duże straty (finansowe i emocjonalne).

Warto jednak wiedzieć, że studenci nie mają dużych wymagań względem wyglądu czy wielkości mieszkania na wynajem. Co więcej, każdej jesieni wielu z nich przyjeżdża do dużych miast, dlatego możesz być pewien, że zaczną szukać miejsca do spania.